MATURA

Maturzysto !!!

Aby pomóc Ci w dotarciu do najpotrzebniejszej informacji, którą wykorzystasz przy przygotowywaniu się do egzaminu maturalnego, stworzyliśmy stronę specjalnie dla Ciebie. Znajdziesz tutaj odnośniki do ciekawych stron oraz informacje o materiałach, które możesz wypożyczyć w bibliotece. Korzystając z tych informacji zdasz maturę na bank Spoko

Jeśli znalazłeś jakąś stronę, której tutaj nie ma Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej znajdziecie aktualne wymogi, procedury, arkusze matur próbnych a także inne pomoce.

Zobacz jak napisać poprawnie bibliografię załącznikową do swojej prezentacji.

Ponadto w bibliotece szkolnej możecie wypożyczyć następujące materiały.

Zapoznaj się z informacjami na temat arkuszy egzaminacyjnych. Ułatwi Ci to pracę w czasie egzaminu i uchroni przed błędami. Przygotuj się do testu na czytanie ze zrozumieniem.  Przejdź do praktyki - rozwiąż 5 zestawów arkuszy egzaminacyjnych na poziomie podstawowym i rozszerzonym przygotowanych zgodnie z zasadami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Zrób próbę generalną - rozwiąż wybrany arkusz w wyznaczonym limicie czasu. Pracuj samodzielnie. Dopiero po rozwiązaniu arkuszy zajrzyj do modeli odpowiedzi i schematów oceniania. Bez obaw przystąp do egzaminu maturalnego.

Szkolny słownik tematów literackich proponuje 23 najczęściej spotykane na lekcjach języka polskiego tematy literackie, takie jak: "Bóg i człowiek", "Cierpienie i męczeństwo", "Miłość", "Wojna", czy "Powstanie narodowe". Słownik niezbędny przy przygotowywaniu prezentacji maturalnej.

Książka jest propozycją uporządkowania (ułożenia) kanonu lektur obowiązkowych w najbardziej popularne, przydatne na maturze motywy literackie, wzbogacone dodatkowo ciekawymi tekstami spoza lektur szkolnych.

Książka powstała z myślą o uczniach liceów, przygotowujących się do matury na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Autorki, od lat przygotowujące młodzież do egzaminu dojrzałości, stworzyły praktyczny przewodnik po najważniejszych dziełach literackich, których znajomość stanowi klucz do sukcesu na maturze.

"Leksykon lektur szkolnych" składa się z ponad 200 haseł osobowych od Homera po Miłosza, 500 omówień dzieł należących do kanonu lektur współczesnego Polaka. Zawiera tysiące istotnych tytułów, nazwisk i dat, indeks tytułów i autorów, który pomoże w odnalezieniu poszukiwanej informacji.

W książce tej znajdziecie omówienie ponad 500 utworów wszystkich epok literatury polskiej. Ponadto opracowanie zawiera prezentacje tematów i wątków tematycznych, którym polscy twórcy w przeszłości i we współczesności najczęściej oddawali swe pióra, jak na przykład: wolność, zdrada, wybory moralne i życiowe, władza dobro, zło, wina i kara, bohater romantyczny.

Hasła zamieszczone w słowniku obejmują postacie z dzieł literatury polskiej od początków piśmiennictwa do naszych czasów, obecne w polskiej świadomości czytelniczej w ramach sprawdzonego kanonu historycznoliterackiego, a także będące - niezależnie od rangi artystycznej - źródłem emocji czytelniczych na wielu poziomach odbioru - od obiegu wysokoartystycznego po popularny.

Jon Thompson zabiera Czytelnika w niezwykłą podróż w czasie (począwszy od XIX wieku po dzień dzisiejszy), przestrzeni (kraje Europy, USA), podczas której będzie zgłębiać tajniki najbardziej znanych obrazów.
Dowiemy się tu m.in. kto jest prototypem młodego mężczyzny z obrazu „Dwaj bracia” Picassa, co symbolizuje odbicie w lustrze w Barze Folies-Bergere Maneta, jaki naprawdę był Andy Warhol, co łączyło Cezanne’a z Kantem i jaki wpływ na Francisa Bacona miał T.S. Eliot.
Rozwiązując zagadki ukryte w obrazach Mistrzów, przekonasz się, jak wiele może łączyć malarstwo i filozofię, malarstwo i religię, czy malarstwo i literaturę.
Książka niezwykle potrzebna przy tworzeniu prezentacji maturalnej.

Książka zawiera rzetelne analizy, teksty krytyczne, zestawy ćwiczeń sprawdzających rozumienie tekstu i oczywiście kluczowe fragmenty najważniejszych powieści od Zbrodni i kary do Stu lat samotności.